Neuvěřitelné: 3D vytištěné místní ekodomy ze surové země

V roce 2018 tým vytiskl svůj první dům za 10 dní pomocí místní zeminy (30 % hlíny, 40 % bahna, 30 % písku), 40 % nasekané rýžové slámy, 25 % rýžových slupek a 10 % vápna. „Gaia“ stála 900 eur (1000 dolarů) v materiálu na 30 metrů zdi. Konstrukce kulatého tvaru se opírala o dřevěnou střechu a trámy jako podporu. Po letech vytváření strojů pro 3D tisk pryže, recyklovaných plastů, jílu a geopolymerů vytvořil italský start-up WASP 3D tiskárnu schopnou vytisknout domov pro mezní náklady (které se prý přiklánějí k 0) špíny.

WASP (World’s Advanced Saving Project) je duchovním dítětem týmu otce a dcery Massima a Francescy Morettiových. Zahájeno v roce 2011, kdy se designérka Francesca začala zabývat ranými 3D tiskárnami a seznámila s touto technologií svého otce elektronického technika.

 

Massimo, inspirovaný přírodou – a konkrétně vosou zednickou, která si staví vlastní hnízdo z materiálu získaného z okolního prostředí – začal navrhovat 3D tiskárnu schopnou stavět domy z místních přírodních materiálů „za cenu blížící se k nule“.

O tři roky později společnost WASP vytiskla celozemskou dvoukopulovou domácí nazvanou TECLA (Technology + Clay) pomocí dvou synchronizovaných tiskových ramen, která byla naprogramována tak, aby odebírala, míchala a pumpovala materiály do vrstev. V jejich sídle v Massa Lombarda v Itálii trvalo vytištění 350 vrstev hlíny 200 hodin, 7000 strojových kódů a 6kw energie.

Koncem roku 2021 spolupracoval WASP s módním domem Dior na vytištění pop-up obchodu v Dubaji pokrytého jejich charakteristickým motivem Cannage (3D vytištěný pomocí hlíny, písku a surových vláken). Ve stejném roce použili 3D tiskárnu Crane k vytvoření „obyvatelné sochy“ s názvem „Dům prachu“; tisk 16 metrů čtverečních obyvatelné struktury v německém Wiesbadenu zabral 50 hodin 3D tisku, 500 G-kódů, 165 15mm vrstev, 15 kilometrů vytlačování a osm metrů krychlových materiálu.