Jednoduché a účinné: Vlastní třtinový vodní filtr/sifon využívající primitivní technologii

Představíme si vodní filtr z třtiny, který odsává čistou vodu ze špinavé vody a zároveň používá jako filtr xylém přítomný v třtině. Inženýři z MIT již prokázali, že větve borovice mohou být použity jako vodní filtry, protože tenké membrány spojující slámu jako xylem odfiltrují 99 % bakterií, jako je E. coli, které činí vodu nebezpečnou k pití.

Na základě tohoto konceptu jsem v lese použil typ hůlky a ohnul jsem je do háčkových tvarů a přivázal je na místo vinnou révou. Poté jsem do vyvýšeného hrnce nalil špinavou vodu a čistou z ní odsál do spodního sběrného hrnce. Zpočátku vytéká trochu mízy (která je také neškodná k pití), ale pak voda protéká stonkem.

Chvíli to trvá, než to zafunguje, ale proces lze urychlit přidáním více háčků pracujících paralelně. Voda, která prošla, je čistá a mohl jsem ji pít bez negativního účinku. Po několika dnech se hůlky ucpou a je třeba je vyměnit, ačkoli jedna hůl z nějakého důvodu vydržela déle než ostatní.

Také v tomto videu testuji účinnost filtrace vody přes hliněnou nádobu ponořenou v potoce, přičemž keramické stěny fungují jako filtr pro vodu v potoce. Zdá se, že obě metody fungují, ale metoda hliněných nádob je použitelnější a vyžaduje méně údržby. Ale třtinový sifon by byl lepší, kdyby nebyly k dispozici žádné hliněné hrnce, které by jednoduše filtrovaly vodu z louže do spodní sběrné nádoby, jako je složený list.