Tři potvrzené pozitivní účinky, které má čtení na lidský mozek a psychiku

To, že je četba knih je jednou ze základních edukačních aktivit, které bychom v životě měli dělat, je rozhodně pravda. Mimo jiné ale dokáží knihy lidskému tělu, a především psychice přinášet i celou řadu dalších prospěšných efektů.

Není se tak čemu divit, že fenomén čtení také přitáhl pozornost vědců, kteří monitorováním výsledků a postupu čtenářů přišli na mnohé účinky, které čtení na lidskou psychiku a mozek má. A tři z těch nejdůležitějších si sami představíme právě dnes.

Zdokonalování schopnosti soustředění

Možná znáte to, kdy vás knížka moc nebaví, a tak tikáte očima všude kolem. To stejné naopak můžete znát i u práce nebo ve škole. Přitom žebříčky knih jsou plné lákavých titulů, ale soustředění prostě nepřichází. Důvodem je, že nemáte psychiku pro dostatečné soustředění vycvičenou. Schopnost soustředit se je do značné míry genericky daná, plus je ovlivněná vyspělostí mentality. To ale neznamená, že ji nemůžeme ovlivnit v pozitivním slova smyslu. A právě samotná četba je jednou z věcí, které mohou mít opravdu pozitivní vliv na dovednost se soustředit.

Rozvíjení fantazie

Fantazie je jednou z nejzajímavějších stránek lidské psychiky, protože mnohdy dokáže vyobrazit a vykonstruovat nemožné. Zkrátka naše tělo a náš mozek pro nás má celou řadu tajemství. Při čtení jako takovém přitom dochází ke stimulaci částí mozku, které jsou za fantazii a snění zodpovědné. Na základě toho tak dokážeme často vizualizovat průběh četby, aniž bychom si to uvědomovali. Tomu pomáhá i fakt, že nejoblíbenější knihy bývají často zfilmované, a to tak pomůže i k jednodušší vizualizaci.

Uklidnění stresových hormonů

Půvabem knih je jejich všestrannost. Rozhodně nemusíte číst nejlépe hodnocené knihy, abyste došli spokojenosti. Každý si prostě najde to své, v čem se vzhlédne. Pokud se vám to přitom povede, tak se dostanete do fáze útlum organismu. To tak může být ideální průpravou před spaním místo koukání do monitorů a displejů. A navíc to dokáže regulovat mnohé hormonální procesy v těle, mezi které patří i uklidnění stresových procesů a vyplavení aktivačních hormonů.