Kratom je stále oblíbenější, znáte ho ale dostatečně dobře?

Mnoho lidí si kupuje nejrůznější přípravky nebo byliny aniž by o nich něco věděli. Je to škoda, protože řada rostlin má zajímavou historii používání. Mezi jeden z nejoblíbenějších přípravků patří prášek z kratomu, který rychle nabírá na popularitě. Mnoho lidí ho užívá, aniž by o něm vědělo něco více. Zaměříme se proto na kratom i jeho používání trochu detailněji.

Zelený poklad z vysokého stromu

Kratom se vyrábí ze sušených listů stálezeleného stromu Mitragyna speciosa, který může dosáhnout výšky 25 metrů a průměru kmene okolo 1 metru. Roste v zemích jihovýchodní Asie. Pieter Korthals, holandský koloniální botanik, poprvé formálně popsal strom kratom v roce 1839. Rostlinu pojmenoval Stephegyne speciosa, ale byla několikrát překlasifikována a přejmenována před svým konečným názvem a klasifikací v roce 1859 jako Mitragyna speciosa, kterou poskytl George Darby Haviland.

Kmen stromu kratom je obecně vysoký, dlouhý a rovný, s hladkou, šedou vnější kůrou. Listy na stromě jsou lesklé a tmavě zelené. Listy mají 12 až 17 párů žilek, které mají různé barvy. Sytě žluté květy kratomu vyrůstají na koncích větví ve shlucích po třech.

Použití kratomu

Lidé mohou používat a také používají kratom jak tradičními, tak moderními způsoby.

V zemích svého původu lidé často používají listy kratomu k jejich žvýkání nebo k přípravě čaje. Listy jsou také extrahovány do prášku. Výjimečně se i kouří.

Tradiční použití

V kulturách, kde se kratomu přirozeně daří, je často součástí tradičních postupů a je považován za léčivou bylinu. Kratom byl zaznamenán jako náhražka opia v Malajsii v roce 1836 a takto se používal i v Thajsku devatenáctého století. Podobně jako koka nebo khat lidé žvýkají listy kratomu, aby zvýšili chuť k jídlu, energii a sexuální touhu a zmírnili bolesti pohybového aparátu. Extrakty a listy kratomu se používají jako lokální anestetikum, k hojení ran, jako prostředky na odčervení střev a k léčbě průjmu, kašle a gastrointestinálních infekcí.

V nudných, obtížných a nebezpečných profesích pracovníci často používají kratom ke zlepšení nálady, zahnání bolesti a odvrácení vyčerpání. Ve skutečnosti měl kratom v Thajsku mnohem vyšší tradiční status a byl považován za pochoutku pro rituální uctívání bohů a předků a přijímání vážených hostů. Obecně i tradičním uživatelům kratom připadá hořký a konzumují ho s nějakým druhem sladidla.

Kde si kratom koupit?

Českým specialistou na prodej kratomu je portál Adamkrupa.cz, kde si můžete pořídit prášek kratomu, ale také drcené listy kratomu, prášek ze stonků a žilek listů kratomu a alternativy kratomu. Pořídíte zde kratom v nejvyšší kvalitě a za nejlepší ceny.